Ölen kişinin kredi borcu ne olur, silinir mi?

İçindekiler

  • Ölen kişinin banka kredi borçları ne olur?
  • Ölen kişinin borcunun banka tarafından ödenmesi

Ölen kişinin banka kredi borçları ne olur?

Ölen kişinin kredi borcu ne olur ya da silinir mi düşünceniz varsa, bankanın bazı önlemleri ile bu durum karmaşık olabiliyor. Banka kredi verecek kişinin yaşına ve sağlığına dikkat ettiği için; yaşı geçen müşterilerden teminat şartı istemektedir. Kredi borcu taşınmaz bir malın üzerinde ise; taşınmaza el konulur. Eğer taşınmaz da yoksa kredi de devam ediyorsa; varisler krediyi ödemek zorunda kalır.

Ölen bir kişinin kredi borcu genel olarak varisleri tarafından ödenir. Her 10 kişiden kredili borçludan 1 tanesi kredi borcunu ödeyemeden vefat ediyor. Banka kaybını en aza indirmek için kredi çeken müşterilerine bazı şartlar sunuyor; hayat sigortası yaptırmak, ölünce kredi ne olacak gibi. Lakin hayat sigortası bazı nedenlerden dolayı kişinin kredisini ödememektedir. Bunlar ölümcül hastalık, intihar gibi ölümlerdir.

Ölen kişinin borcunun banka tarafından ödenmesi

Ölen kişinin kredi borcu bazen banka tarafından ödenir. Banka her durumda kendini garanti altına almak ister. Bunun için her türlü şarta bakan banka, yaş ve sağlık kısmında asla tölerans göstermez. Bankanın kesin olarak borcu silmek zorunda kaldığı, borcu kendisi ödediği durumlar şöyledir;

  • Ölen kişi; trafik kazası geçirdiyse
  • Ölen kişi; Doğa olaylarında hayatını kaybettiyse
  • Ölen kişi; iş kazasında vefat ettiyse
  • Ölen kişi; ani kalp krizi ile vefat ettiyse
  • Ölen kişi; devletin savaştığı ortamda savaşını kaybettiyse

Lakin burada önemli olan, kişi eğer bu davranışlar dışında başka bir şekilde ölürse banka kredi borcunu silmez ve mirasçılara ödetir. Kişi örneğin kanser vakası ile ölürse; yakınları krediyi ödemek zorunda kalırlar. Anlaşılacağı üzere; ölen kişinin kredi borcu silinmez. Farklı nedenlerle bazen hayat sigortası bazen banka ödeyebilir. Bu yazımızda ölen kişinin kredi borcunun durumu hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER BORÇ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, borç konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan borç duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle