Ortodontist nedir, ne iş yapar, nasıl olunur?

Ortodontist nasıl olunur?

İçindekiler

 • Ortodontist nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?
 • Ortodonsit uzmanı ne iş yapar, görevleri nelerdir?
 • Nasıl ortodontist olunur?

Ortodontist nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Yunancadan gelen Ortodontist kelimesi, düzgün diş anlamına gelmektedir. Ortodonti, diş hekimliğinin anabilim dalı olurken, bu alanda dişçi olanlara ise Ortodontist denmektedir. Estetik alana giren Ortodontist, yamuk ya da hasarlı olan dişleri, diş kemiklerine düzgün yerleştirerek daha düzgün, düz ve güzel görünmesini sağlamaktadır. Diş hekimlerinin uzmanlık dalı arasında en çok rağbet gören alan Ortodonti alanıdır.

İnsanların dişlerinde ve çenelerinde genel olarak sorunlar bulunmaktadır. Kimilerinin ayrık olurken, kimilerinin daha farklı sorunları bulunmaktadır. Bu durumlarda insanlar Ortodontiste gitmektedir. Dişlerin ve çenelerin yapılarında olan sorunlarla yakından ilgilenen bu diş hekimleri, Ortodonti alanında mezun olan herkes bu işi yapabilmektedir. Gelen hastalarının dişlerini ve çenelerini tedavi ederek düzgün bir şekilde olmalarını sağlamaktadır. Bununla beraber Ortodontistler bu tedaviyi gerçekleştirirken hastalarına psikolojik yardımda da bulunmaktadır.

Bildiğiniz üzere insanların çoğunluğu dış görünüşlere önem vermektedir. Özellikle diş ve çene yapısına dikkat eden insanlar, doğuştan veya bir şekilde sonradan oluşan çene ve diş sorunları ile uğraşmaktadır. Bunun için insanlar Ortodontistlere gitmektedir. Bu sorunları çözüm üreten ve belirli aşamalarda gerçekleşen operasyonların sonunda insanlar çok daha düzgün diş ve çene yapılarına sahip olmaktadır. Diş hastalıkları bildiğiniz gibi vücudumuzda birçok organlara da zarar vermektedir. Bundan dolayı Ortodontistler bu alanda uzman olup insanların diş ve çene sağlıklarında önemli rol oynamaktadır.

Geniş kapsamlı ve zor eğitim dönemi sonunda başarılı olan diş hekimleri Ortodontist olarak bu alanda uzmanlaşmaktadır. İsterlerse özel sektörlerde çalışabilir, isterlerse de kendilerine ait özel diş hekim muayenesi açmaktadır. Temizliğe ve hijyene oldukça dikkat eden Ortodontistler, diş ve çene tedavilerinde zorlu bir süreç yaşar. Bu süreç sonunda hastalar çok daha iyi diş ve çenelere sahip olur.

Ortodontist ne iş yapar?

Ortodontist ne iş yapar?

Ortodonsit uzmanı ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Ortodontist uzmanı mesleği genel olarak diş hekimliği ile karıştırılmaktadır. Ancak genel olarak görevleri bakımından birbirlerinden ayrışmaktadırlar. Ortodontistler;

 • Diş teli takmak,
 • Çene yapısındaki bozuklukları gidermek,
 • Diş eksiklikleri ve protez konusuyla ilgilenmek,
 • Diş ve çene yapısının büyüdüğü durumlara müdahale etmek,
 • 20’lik dişlerin yarattığı sorunlara çözüm getirmek,
 • Çene darlığı sorunuyla ilgilenmek,
 • Dişlerdeki çarpıklığı engellemek,
 • Ağız kapanış ve açılışındaki yaşanan sorunları çözmek.

gibi görev yetki ve sorumluluklara sahiptirler.

Nasıl ortodontist olunur?

Ortodontist nasıl olunur sorusunun cevabı zaten anlayacağınız üzere diş hekimlik fakültesini kazanıp başarılı bir şekilde okuyup mezun olmakla başlamaktadır. Diş hekimliği kazanan adaylar anabilim dalı olarak Ortodonti alanını seçtiği zaman mezun olduklarında ortodontist olmaktadır. Bunun için bu alanı okuyup ortodonti uzmanı olmanız gerekmektedir. 5 yıllık diş hekimliği bölümü tamamlandıktan sonra da uzmanlık için 4 sene eğitim görmek gerekmektedir. Yani ortodonti uzmanlığının toplam eğitim süresi en az 9 yıldır.

Sayısalınızın iyi olması gerektiği gibi estetik düşünmenizin de çok iyi olması gerekiyor. Bir nevi estetik ameliyat yaptığınızdan dolayı hastaların diş ve çenelerini estetik yaparak düzeltiyorsunuz. Bundan dolayı estetik düşünmenizde gerekmektedir. Geleceği parlak olan meslekler arasında yer alan ortodontist olmak için zor eğitim sürecini başarılı bir şekilde bitirdikten sonra yeni şeyler öğrenmek için araştırmalar ve okumalar yapmaya devam etmelisiniz. Bu sayede alanınızda daha da uzmanlaşarak en iyi ortodontist olabilirsiniz.

Bu yazımızda ortodontist neye bakar, kaç yıl okur, olmak için kaç sene okunur, olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Ortodontist mesleği hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Ortodontist Maaşları hakkında bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER ORTODONTİST HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, ortodontist konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan ortodontist duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle