Otoyollarda hız sınırı ne kadar? Otobanlarda güncel hız sınırı cezaları

Otoyollarda hız sınırı cezaları

İçindekiler

  • Otoyolda / Otobanda Hız Sınırı Limitleri 2021
  •  Otoyolda hız sınırını aşmanın cezası nedir?
  • Hız koridoru uygulaması nedir, nerelerde var?

Otoyolda / Otobanda Hız Sınırı Limitleri 2021

Hız sınırı; trafik içerisinde yer alan araçların, bulunduğu bölgede ne kadar süratle gidebileceğini belirleyen, yasal bir sınırdır. Trafik kuralları oluşturulurken hız sınırı her bölgenin trafik yoğunluğu, bulunduğu bölgenin koşulları dikkate alınarak belirlenmiştir.

Ülkemizde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yönetmelikler ile şehir içinde, şehirler arası yollarda ve otoyollarda hız sınırları belirlenmektedir. Bu hız sınırları yolların yapımı sırasında dikkate alınıp viraj düzenlemeleri yapıldığı için yönetmeliklerde belirlenen sınırların üzerindeki hızlarda seyahat etmek ciddi kaza sebepleri arasındadır. Karayolları Genel Müdürlüğünün yayınlamış olduğu yönetmeliğe göre otoyollarda hız sınırı otomobiller için 120 Km/saat olarak belirlenmiştir. Diğer bütün araçlar için otobanda hız sınırı aşağıdaki tabloya detaylı olarak verilmiştir. Bu hızların üzerinde otoyollarda seyahat etmek ciddi anlamda kaza oluşmasına sebep vermektedir.

Araç Cinsi Hız Sınırı
Otomobil 120
Minibüs 100
Otobüs 100
Kamyonet 95
Panelvan 110
Kamyon 90
Çekici 100
Motosiklet (L3) 100
Motosiklet (L4, L5, L7) 80
Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar 70
Özel yük taşımak için araçlar 60
Arızalı bir aracı çeken araçlar 40

Saymış olduğumuz araçlar haricinde bulunan diğer araçların ise otoyollara yani otobanlara girişleri yasaktır.

 Otoyolda hız sınırını aşmanın cezası nedir?

Otoyollara kurulan radar araçları aracılığı ile otoyolda seyahat eden araçların hızları anlık olarak belirlenebilmektedir. Bunun için polisler sürekli olarak otoyollarda gezici ya da sabit olarak radar araçları ile denetlemeler yapmaktadırlar. Karayolları tarafından belirlenen hız sınırlarını aşan kullanıcılar radar araçları tarafında yakalandıkları zaman haklarında cezai işlem uygulanmaktadır. Hız sınırının %10’u kadar ihlaller hata payı olarak kabul edilmekte ve sürücü hakkında herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır.

Hız koridoru uygulaması nedir, nerelerde var?

Son dönemlerde radar araçlarının haricinde hız koridoru uygulamaları da otoyollarda başlamıştır. Hız koridoru uygulamasında aracın otoyola giriş gişesinden çıktığı gişeye kadar geçen süre ile aradaki mesafe oranlanarak ortalama hız bulunmaktadır. Bulunan bu ortalama hız, hız sınırlarının üstünde ise araç hakkında cezai işlem uygulanmaktadır. Hız koridoru ile ceza yemeniz durumunda adresinize gönderilen ceza makbuzu ile cezanız hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. İki gişe arası ceza sistemi olan yollar aşağıda verilmiştir. İlerleyen zamanlarda bu yolların sayısının arttırılacağı konuşulmaktadır.

Hız koridoru uygulaması olan yollar Süre
İstanbul-Ankara TEM Otoyolu 4 Saat 15 Dk
İzmir-Aydın Otobanı 1 Saat 11 Dakika
Niğde – Şanlıurfa Otoyolu 5 Saat 21 DK
Adana – Mersin Otoyolu 1 Saat 6 DK
Adana Şanlıurfa Yolu 3 Saat 43 DK

Kesilen cezaların miktarları hız sınırını ne kadar aştığınız ile ilgili olarak değişmektedir. Hız sınırını %10 ile %30 arasında aşarsanız 235 Türk Lirası ceza yemektesiniz, bu cezanın yanı sıra ehliyetinizden de 10 ceza puanı düşülmektedir. Hız sınırını %30’dan fazla bir hız ile ihlal etmeniz durumunda ise 488 Türk Lirası para cezası kesilmektedir. Hız sınırını bir sene içerisinde %30’dan fazla 5 defa ihlal etmeniz durumunda ise ehliyet belgenizi kaybetmeniz anlamına gelmektedir. %30 ile hız sınırını ihlal etmeni durumunda ehliyetinizden 15 ceza puanı düşülmektedir. Aşağıda otobanda hız sınırı aşımı cezaları verilmiştir.

Ceza Miktarı  %25 İndirim  Ceza Puanı 
%10-%30 arası 314 TL Ceza 235 TL 10
%30’dan sonrası 652 TL Ceza 489 TL 15
%30’dan sonrası 1339 TL Ceza 1004,25 TL 20

Trafik tabelaları ve trafik hız sınırlarına sürekli uyulması gerekmektedir. Hızlı giderek kendi hayatınızı ve yanınızdaki insanların ya da diğer sürücülerinde hayatını riske attığınızı unutmamanız gerekmektedir ve trafikte buna göre hareket etmek zorunludur. Bu yazımızda otobanda hız limitleri ve bunlara uymama cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan bütün yollarda bulunan radar cezası hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER CEZA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, ceza konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan ceza duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle