Pasaport kaç günde çıkar, teslim edilir?

Pasaport kaç günde çıkar?

İçindekiler

  • Pasaport Kaç Günde Çıkar?
  • Pasaport Ne Kadar Sürede Elimde Olur?
  • Pasaport Çıkartma Süresi

Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Yurt dışına çıkmak için adeta ‘kimliğimiz’ olan pasaport, yetkili merciler tarafından verilen ve bizim seyahat etme amacımızı gidermek için kullanılan cüzdandır. Pasaport, farklı nedenlerden dolayı belli bir sürede çıkmakta ve sizin elinize ulaşmaktadır. Pasaport kaç günde çıkar sorunuz; tatil yoğunluğu, umre, hac gibi nedenlerden dolayı farklılık gösterdiği için en fazla 7 iş günüdür.

Pasaport ne kadar sürede çıkıyor?” sorusuna ise net bir cevap verirsek; 2 ila 7 iş günü arasında değişiklik göstermektedir. Pasaportlar, Ankara Pasaport Tanzim Merkezi’nde basıldığı için Türkiye’deki il ve ilçelere farklı günlerde gönderilmektedir.

Pasaport Ne Kadar Sürede Elimde Olur?

Pasaport başvurusunu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapıldıktan sonra insanların aklında, pasaport ne kadar sürede elimde olur? gibi sorular gelmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından almış olduğumuz net bilgiye göre; il merkezlerine en fazla 3 iş günü, ilçe merkezlerine 4 iş günü ve köy gibi daha kırsal yerlere 7 iş günü içerisinde teslim edilir. Yani, pasaportunuz en fazla 7 iş günü içerisinde elinizde olur. Metropol gibi büyük şehirlerde ortalama pasaport ulaşma süresi 5 iş günüdür.

Pasaportunuz basım işleminden sonra tarafınıza PTT ile gönderilir. Lakin PTT personelinin siz ve sizin yakınlarınıza ulaşama durumunda PTT merkezine götürür. Burada pasaport, yaklaşık 10 gün bekletilir. Eğer almaya gidilmediği takdirde pasaport tekrardan basım yerine gönderilir. Pasaportun elinize ulaşma süresi buna göre de değişkenlik göstermektedir.

Pasaport Çıkartma Süresi

Pasaport kaç günde çıkar sorusunu eğer acil pasaport ihtiyacı için soruyorsanız; bu süre 3 ila 5 gün arasında değişmektedir. Vatandaşlık gişe işlemlerinde nüfus memuruna gerekli belge ile acil pasaport başvurusu yapıldıktan sonra pasaportun acil olma süresi nedeniyle; bu süre normalden daha kısadır.

Eğer pasaport çıkartmak için farklı bir ülkedeyseniz bu süre normalden daha uzun olabilir. Yurt dışında bulunan Türk vatandaşları için pasaport; dış temsilciklere başvuru yapıldıktan sonra pasaportlar Türkiye’de basıldığı için tarafınıza ulaşması normalden biraz daha uzun sürecektir. Çünkü; yurt dışından başvurmuş olduğunuz temsilciliğe kargo ile gönderilecek ve oradan size ulaşacaktır. Tüm pasaportların (bordo, yeşil vs) çıkma süresi aynıdır. Pasaport çıkma ve pasaportun elinize ulaşma süresi hepsinde maksimum 7 iş günüdür. Eğer planlı bir şekilde yurt dışı amacınızı giderecekseniz, mutlaka 15 gün öncesinden pasaport çıkartmak; mağdur olmamanız için garanti bir çözümdür.

Bu yazımızda pasaport kaç günde teslim ediliyor, elime ulaşır, pasaport kaç günde hazır olur, çıkar konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Şayet pasaportunuz kaybolduysa pasaportum kayboldu ne yapmalıyım sayfamızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER PASAPORT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, pasaport konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan pasaport duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle