Restitüsyon nedir, ne demektir?

Restitüsyon nedir?

Genellikle mimari yapıların bir terimi olan restitüsyon, özellikle kendi içinde detaylı alt başlıklara sahiptir. Mimari yapılar yıllar içerisinde farklı değişikliklere uğramaktadır. Yağmurdan, rüzgardan ve diğer afetlerden oluşan bu değişiklikler, yapının kimyasını da zamanla değiştirmektedir. Restitüsyon ise bu konuda önemli bir terimdir. Çünkü mimari bir yapının yapıldığı tarihten itibaren günümüze kadar geçirdiği bütün işlemleri kapsar. Bir bina 100 yıl önce yapıldıysa şayet 100 sene içindeki değişimin tümüne Restitüsyon denir. Bu yazımızda şu iki ana başlığa göz atacağız:

 • Restitüsyon Nedir?
 • Restitüsyon Projesi Nasıl Hazırlanır?

İçindekiler

 • Restitüsyon Nedir?
 • Restitüsyon Projesi Nasıl Hazırlanır?

Restitüsyon Nedir?

Özellikle binaların yapısal aşınmaları, zaman içerisindeki yıpranmaları ve benzeri süreçler pek çok konudan analiz edilebilmektedir. En temel anlatımı ile bakacak olursak, mimari yapıların geniş bir yaşam döngüsü vardır ve bu döngünün sonucunda binanın başına gelen her şey bir Restitüsyon içeriğidir. Mimari yapının arşiv kayıtlarına ulaşılır ve bu süreç içerisinde yapılan çalışmalar, üzerindeki izler, uğradığı değişiklikler detaylı olarak araştırılır. Bilgilerden sonra bir plan oluşturulur ve bu plana göre de bir proje hazırlanma süreci başlamış olur.

Bunu yaparken binanın üzerindeki izlerden tutun da yapının sonradan girdiği tadilatlara kadar geniş bir çalışma analizi çıkarılıyor. Kesitler, görünüş ve aksonometrik çizimler ile bazı aşamalar karşımıza çıkarılmış oluyor. Bu sayede de bir maket üzerinde detaylı bir çalışma yapılarak bütün bu değişimler 3 boyutlu olarak sunuluyor. Bir çok süreci etkin şekilde analiz etmek ve anlatmak için özel olarak da proje hazırlanıyor.

Kritik bir süreç olan Restitüsyon süreci, özellikle bilimsel çalışmalara ve detaylara dayandırıldığı için hassas bir süreç istiyor. Oldukça zorlu bir çalışma olduğundan dolayı işinin ehli uzmanlarla çalışmalar yapılıyor ve mimarı yapının orijinalliğinin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekiyor. Fiziksel özelliklerden ziyade tarihi gelişimi ve döneme uyumu da bu konuda önemli bir rol oynuyor. Peki ama Restitüsyon projesi nasıl hazırlanıyor? Gelin hızlıca bir de o konuya göz atalım.

Restitüsyon Projesi Nasıl Hazırlanır?

Hızlı bir çalışma değildir. Tamamen uzmanlarla ve işin ehli kişilerle geniş bir zaman içerisinde özellikle incelenerek ve analiz edilerek yapılmaktadır. Restitüsyon çalışması pek çok arka plana sahiptir. Bu yüzden de bilimsel temelli bir çalışmadır. Restorasyon projelerinden önce yapılan bu çalışma, yapı ile ilgili detaylı bilgiler vereceğinden dolayı yeni bir restorasyon sürecini etkili şekilde yönlendirecektir. İyi bir restorasyon için iyi bir Restitüsyon projesine ihtiyaç vardır. Mimari yapının orijinaline sadık kalması önemli bir gerekliliktir ve yapının ruhuna uygun olan bir çalışma yapılacak ise etkili bir Restitüsyon çalışması gereklidir.

Bu çalışmaları hazırlarken aşağıdaki maddeler ışığında hareket edilmektedir:

 • Önce Rölöve çizimi yapılır,
 • Vaziyet planı çıkarılır
 • Alt yapıya ilişkin şematik gösterimler hazırlanır
 • Fotoğraf albümü çıkarılır
 • Rölöve analiz raporu incelenir
 • Mevcut fiziki durumun değerlendirilmesi yapılır
 • İhtiyaca göre rölöve müdahale paftaları yapılır
 • Restitüsyon projesi çizimine başlanır
 • Bu esnada kat planı, çatı planı, cepheler, en az iki kesit ve detaylar üzerinde durulur,
 • Restitüsyon raporu hazırlanır ve ardından restorasyon projesinin çizimine başlanır.
 • Restorasyon raporu hazırlanır
 • Yapılacak müdahaleler belirlenir
 • Onarım aşamaları planlanır ve bu aşamada askılama ve safhaları, dolguların boşaltılması, sökümler ve hafriyat yapımlarına yönelik çalışmalar, örtünün onarımı ve deformasyonların revize edilmesi gibi çalışmalar yapılır. Ardından da taşıyıcı sistem müdahaleleri yapılarak proje hazırlanmış olur.

Genel olarak bir Restitüsyon sürecini bu şekilde ana başlıkları ile özetleyebiliriz. Çok daha fazla detay gerektiren bu süreç, işinin ehli uzmanlar tarafından yapılmalı ve bu sayede yapının ruhuna ve doğasına uyumlu olmayan bir çalışma yapılmamalıdır. Bu yazımızda restitüsyon hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER RESTİTÜSYON HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, restitüsyon konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan restitüsyon duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle