Sahte Milli Piyango Bileti Satmanın Cezası Nedir?

Sahte milli piyango bileti satmanın cezası

İçindekiler

  • Sahte Milli Piyango Bileti Basmanın Cezası Nedir?
  • Sahte Milli Piyango Bileti Satmanın Cezası Nedir?

Sahte Milli Piyango Bileti Basmanın Cezası Nedir?

Yeni yıla girerken farklı bir heyecan yaşamak isteyenler, yeni yılda zengin olarak uyanma arzusunda olanlar milli piyango yılbaşı biletlerinin satışa çıktığı andan itibaren biletlere yoğun şekilde talep ediyorlar. Ancak bu durum dolandırıcıların da dikkatinden kaçmıyor ve her sene olduğu gibi bu sene de sahte milli piyango basımı yapan, sahte bilet satan çok sayıda dolandırıcı yakalandı. Geçen yazımızda sahte piyango biletlerini anlamanın yollarını detaylı olarak anlattık. İlgili yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz. Peki sahte milli piyango bileti satmanın cezası nedir?

Sahte Milli Piyango Bileti Satmanın Cezası Nedir?

Sahte para gibi sahte Milli Piyango bileti düzenleyenler için hazırlanan Kamu Güvenine Karşı Suçlar Bölümü’nde belirtilen cezalar şunlar:

Madde 197 – (1) Memlekette veya yabancı ülkelerde kanunen tedavülde bulunan parayı, sahte olarak üreten, ülaaae sokan, nakleden, muhafaza eden veya tedavüle koyan kişi, iki yıldan on iki yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.
(2) Sahte parayı bilerek kabul eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılır.
(3) Sahteliğini bilmeden kabul ettiği parayı bu niteliğini bilerek tedavüle koyan kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Paraya eşit sayılan değerler
Madde 198 – (1) Devlet tarafından ihraç edilip de hamiline yazılı bonolar, hisse senetleri, tahviller ve kuponlar, yetkili kurumlar tarafından çıkarılmış olup da kanunen tedavül eden senetler, tahviller ve evrak ile milli ziynet altınları, para hükmündedir.

Para ve kıymetli damgaları yapmaya yarayan araçlar
Madde 200 – (1) Paralarla kıymetli damgaların üretiminde kullanılan alet veya malzemeyi izinsiz olarak üreten, ülaaae sokan, satan, devreden, satın alan, kabul eden veya muhafaza eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılır.

Etkin pişmanlık
Madde 201 – (1) Sahte olarak para veya kıymetli damga üreten, ülaaae sokan, nakleden, muhafaza eden veya kabul eden kişi, bu para veya kıymetli damgaları tedavüle koymadan ve resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce, diğer suç ortaklarını ve sahte olarak üretilen para veya kıymetli damgaların üretildiği veya saklandığı yerleri mercine haber verirse, verilen bilginin suç ortaklarının yakalanmasını ve sahte olarak üretilen para veya kıymetli damgaların ele geçirilmesini sağlaması halinde, hakkında cezaya hükmolunmaz.

(2) Sahte para veya kıymetli damga üretiminde kullanılan alet ve malzemeyi izinsiz olarak üreten, ülaaae sokan, satan, devreden, satın alan, kabul eden veya muhafaza eden kişi, resmi makamlar tarafından haber alınmadan önce, diğer suç ortaklarını ve bu malzemenin üretildiği veya saklandığı yerleri ilgili makama haber verirse, verilen bilginin suç ortaklarının yakalanmasını ve bu malzemenin ele geçirilmesini sağlaması halinde, hakkında cezaya hükmolunmaz.

Bu yazımızda sahte milli piyango bileti satmanın, basmanın veya dağıtmanın cezası nedir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MİLLİ PİYANGO HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, milli piyango konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan milli piyango duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle