Takipsizlik kararı nedir, hangi durumlarda verilir?

Takipsizlik kararı nedir?

İçindekiler

  • Takipsizlik Kararı Nedir, Ne Demektir?
  • Takipsizlik Kararı Hangi Durumlarda Verilir?

Takipsizlik Kararı Nedir, Ne Demektir?

Takipsizlik kararı, kovuşturma bulunmayan karara denmektedir. Yani açık ve öz bir şekilde anlatacak olursak, suçlu bir kişi için açılan davada delil yetersizliğinden dolayı davanın düşmesine takipsizlik kararı denir. İkinci bir takipsizlik kararı ise, şikayetçi olan kişi, şikayetinden vazgeçerse eğer, yine takipsizlik kararı oluşur.

Adalet yargı içinde bulunan Cumhuriyet Başsavcılıkları inceleme ofislerinde hizmet veren Cumhuriyet Savcılarının yürüttüğü dava ve soruşturma yargısında verilen kararlardan bir tanesine takipsizlik kararı denmektedir. Takipsizlik kararı, hukuksal terim olarak Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar şeklinde bilinir. Bu durum, şikayetçi suçlu olarak gösterdiği kişiyi dava açsa da kanıt olmadığı zaman dava düşer ve takipsizlik kararı çıkar. Ancak kanıt ve deliller yeterli olursa, işte o zaman takip kararı çıkar. Bu durumda kovuşturmaya yer olmadığı için bu şekilde karar verilir ve dosya kapanır. Şikayetçi olan kişiye ise bu tebliğ ile bilgilendirilir.

Takipsizlik Kararı Hangi Durumlarda Verilir?

Soruşturma içerisinde bulunan Cumhuriyet savcısı, takipsizlik kararını şu durumlarda verir.

  • Şikayet açıldıktan sonra suçlu olan kişinin suçunun ispatı yeterli bir şekilde yapılmadığı zaman takipsizlik karar verilir. Kısaca delil yetersizliği diyebiliriz.
  • Şikayet edilen kişinin 12 yaş ve yaşından küçük olmasının yanı sıra ve akıl konusunda problemi olması durumunda,
  • Soruşturma bitmeden evvel karşılıklı olarak suçlu ve şikayetçi anlaşarak tazminat alırsa,
  • Şikayetçi şikayetinden vazgeçerse, takipsizlik kararları verilir.

Bu durumlar öngörüldükten sonra takipsizlik kararı sadece Cumhuriyet savcıları tarafınca verilmektedir. Verilen bu kovuşturmaya yer olmayan kararda, suçtan dolayı zarar alan kişi ya da kişiler, 15 gün içinde bulunduğu bölgedeki adli mahkeme alanı içinde hizmet veren Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesine itirazda bulunabilirler. İtiraz başarılı olursa takipsizlik kararı geri çekilir ve soruşturma devam eder.


DİĞER TAKİPSİZLİK KARARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, takipsizlik kararı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan takipsizlik kararı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle