Xenon far yasak mı, cezası var mı?

Xenon far yasak mı?

İçindekiler

  • Xenon Far Nedir?
  • Xenon Far Yasak Mı, Cezası Var Mı?
  • 2021 Xenon Far Kullanma Cezası Nedir?

Xenon Far Nedir?

Xenon far, içerisinde yüksek oranda xenon gazı bulunmakta olan bir far çeşididir. 1990’lı yıllardan bu yana xenon farlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Xenon farlar diğer standart farlara göre 3 kat daha çok ışık yayarlar. Bu açıdan bu far çeşidi sürücüler için oldukça açık bir görüş alanı sağlamaktadır. Ayrıca bu farlar oldukça uzun ömürlüdür. Bu sebeplerden dolayı da oldukça sık tercih edilmektedir. Yerli ve yabancı tüm araçlara bu xenon farlar takılabilir. Xenon far kullanmak, araçlarına taktırmak isteyen sürücüler ise xenon far yasak mı, cezası var mı merak ediyorlar.

Xenon Far Yasak Mı, Cezası Var Mı?

Xenon farlar ya da okunan adı ile Zenon far, genellikle beyaz renktedir. Ancak birkaç farklı renk çeşidi bulunmaktadır. Xenon farlar daha çok ışık yaymasından dolayı bu far çeşidi tercih edildiği kadar, kullanmayan kişilerce şikayetler de fazla olmaktadır. Bunun sebebi de çok fazla ışık yaymasından dolayı, diğer sürücülerin görüş açılarını zora sokmalarıdır.

Standart donanıma sahip olan ve teslerden geçer puan almış olan xenon farların kullanılması tamamen serbesttir. Araçların yeni modellerinde xenon farlar artık standart olarak konulmaktadır. Fakat araçlarına sonradan taktırmak isteyenlerde farklı bir durum söz konusudur. Aracınıza taktırmak istediğiniz zenon farın kesinlikle mercek ayarı, mercek ile mesafe ayarı, ışık renginin çok beyaz olmaması gibi özelliklere sahip olması gerekmektedir. Peki bu özelliklere sahip olup olmadığını nasıl anlarsınız?

İçişleri Bakanlığı’na bu sorunu ilettiğimizde vermiş oldukları cevap bu konuyu açıklıyor. Bakanlık “Araçlara sonradan takılan farların tip onayı alınmış ilk haliyle uyumlu olması, diğer bir deyişle FARLARIN ÜZERİNDE (E) veya (e) işareti bulunması zorunludur. Aksi haldeki standart dışı farlar yasaktır.” Cevabını vermiştir. Yani aracınızın farını xenon veya başka bir far çeşidi ile değiştirmeniz yasak değildir. Ancak bu takacak olduğunuz farın TİP ONAYI alınmış ilk haliyle uyumlu olması gerekmektedir. Bunu da farın üzerinde yer alan (E) işaretinden anlayabiliyorsunuz. Bu tarzda olan farlar ise araç muayenesinde herhangi bir sorunla karşılaşmadan geçmektedir. Ancak aksi durumda muayeneden geçemezsiniz.

2021 Xenon Far Kullanma Cezası Nedir?

Yazımızda bahsettiğimiz üzere  gerekli denetimleri gerçekleştirilmiş farları kullanmak yasak değildir. Ancak bu farlar dışında onay almamış olan xenon farları kullanmakta olan sürücüler de bulunmaktadır. Bu sürücülere;

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 64/1-b- 5 numaralı maddesine göre, yönetmelikteki belirlenmiş olan esaslara aykırı ışık takan ve kullanan sürücülere, 2021 yılında 144 TL idari para cezası uygulanmaktadır. 144 TL idari para cezasına, yaptıkları ihlal nedeni le çarptırılan sürücüler, diledikleri takdirde, 15 gün içerisinde, aldıkları cezayı, % 25 İndirimle, 108 TL olarak ödeyebilirler. Bununla birlikte bu ihlali gerçekleştiren sürücülerin ehliyetlerine 20 ceza puanı işlenmektedir.

Bu yazımızda xenon far nedir, muayeneden TÜVTÜRK’ten vizeden geçer mi, trafik cezası var mı, cezası ne kadar, takmak yasak mı detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER XENON FAR HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, xenon far konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan xenon far duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle