Z raporu nedir, nasıl ne zaman alınır?

Z raporu nedir?

Bir muhasebe terimi olarak karşımıza çıkan Z raporuna dair geniş bir içerik hazırladık. Z raporu ile ilgili ne zaman alınır ya da nasıl alınır tarzı sorular için size en özet cevapları bulduk. Bu yazımızda aşağıdaki ana başlıklar üzerinden ilerleyeceğiz. Bu başlıklar:

 • Z Raporu Nedir?
 • Z Raporu Ne Zaman Alınır?
 • Z Raporu Nasıl Alınır?
 • Z Raporu Alınmazsa Ne Olur?

Şeklinde sıralanıyor. Bu başlıklara göre hazırladığımız bu içeriğin bütün detaylarını özenle araştırdık ve size çok daha sade ve basit bir dilde anlatmak istedik. Hazırsanız başlayalım.

İçindekiler

 • Z Raporu Nedir?
 • Z Raporu Ne Zaman Alınır?
 • Z Raporu Nasıl Alınır?
 • Z Raporu Alınmazsa Ne Olur?

Z Raporu Nedir?

En özet haliyle söyleyecek olursak, Z Raporu günlük şirket kapanış raporu olarak karşımıza çıkar. Günlük olarak bir şirket hafızası düşünün ve bu hafızanın her akşam sıfırlandığını ve kayıtlara geçtiğini düşünün. İşte Z raporu tam olarak budur. Toplam bilgileri ve mali hafızaya yükleyen bu rapor, şirketin günlük resmi cirosunu göstermektedir. Yani günlük kapanış raporu olarak alınan bu rapor, saat 24.00 sularına kadar alınmalıdır. Ertesi gün alınan raporlar ile ilgili cezalar olabileceği gibi usulsüzlük konusunda da çalışmalar yapılabilmektedir. Bu yüzden gün sonu raporun kesinlikle alınması önerilmektedir.

Z Raporu Ne Zaman Alınır?

Z raporu, günlük olarak bir defa alınır. Çalışma saati sonu itibariyle alınan bu rapor gece saat 24.00 sularına yakın bir sürede alınmalıdır. Gece saat 24.00 dan sonra alınan rapor, ertesi günün raporu olarak ön plana çıkmaktadır. Gece 24:00’den sonra alınan Z raporu üzerinde yazılı hasılat cihazın kullanılmaya başlandığı günün hasılatı olarak değerlendirilir. Bu yüzden bu rapora dair aktif bir çalışma yapılacak ise günlük olarak çalışma saatinin bitiminde alınması gereklidir. İş yeriniz kapalı ise ya da çalışma yapılmadı ise Z raporunu almak zorunlu değildir.

Z Raporu Nasıl Alınır?

Z Raporu ile ilgili nasıl alınır sorusunu da şöyle cevaplayalım. Bu alış biçimi yazar kasanın markasına ve modeline göre değişiklik gösterse de, ortalama olarak pek çok makineni çalışma mantığı aynıdır. Aşama aşama maddeleyecek olursak süreç şu şekilde ilerliyor:

 • Anahtar KSYR tuşu ile ok işaretini Z konumuna getiriyoruz,
 • Ardından dört tane sıfır yazıyoruz (0000),
 • İki kere de nakit tuşuna basıyoruz (bazı cihazlarda bu işlem değişebilir, markaya göre araştırma yapabilir ya da kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz),
 • Bunları yaptıktan sonra Z raporunu almış olursunuz.

Z Raporu Alınmazsa Ne Olur?

Z raporu günlük alınması gereken bir rapordur. Alınmaz ise ya da bir sonraki gün alınırsa 3100 sayılı kanunun mükerrer 8. Maddesi hükmüne göre usulsüzlük cezası kesiliyor. Bu cezaların tutarı döneme göre değişmekle beraber maliye tarafından kesilmektedir. Z raporu mutlaka günün sonunda alınmalı ve kaydedilmelidir. Ayın son günü ise aylık Z raporu alınmalıdır.

Z raporuna dair bütün detayları en özet haliyle bu şekilde anlatabiliriz. Bu yazımızda Z raporu nasıl alınır sorusuna ve z raporu alınmazsa ne olur sorusuna cevap vermeye çalıştık. Diğer içeriklerimiz için bizi takip etmeye devam edebilirsiniz.


DİĞER Z RAPORU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, z raporu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan z raporu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle