Kültür ve Turizm Bakanlığı 600 Yeni Personel Alımı Gerçekleştirecek!

İçindekiler

  • Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Alımı 2016
  • Başbakan Ahmet Davutoğlu Tarafından Açıklanan Paketin Detayları
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Alımı 2016

Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kültür paketinin yakın bir zamanda açıklanacağı ve bu kapsamda çok sayıda personel alımı gerçekleştirileceği bilgisini daha önce www.iskur.web.tr okurlarına vermiştik. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak olan personel alımı tarihi ve detayları hakkında bilgi sunamamıştık. Bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu açıkladığı paket kapsamında 600 personel alımı gerçekleştirileceğini belirtti. İşte detaylar…

Başbakan Ahmet Davutoğlu Tarafından Açıklanan Paketin Detayları

Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı 8 başlıkta 32 eylem planını içeren Kültürel Kalkınma Eylem Planı’na göre, 2016 yılında 18 yeni müze açılacak, özel tiyatrolara verilen destek yüzde 100 artırılacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Palas’ta düzenlenen tanıtım toplantısı ile “64. Hükümet Sürdürülebilir Kültürel Kalkınma Eylem Programı”nı açıkladı.

Kültürel Kalkınma Eylem Planının çatısının, 8 ana stratejik alandan oluştuğunu ifade eden Davutoğlu, “Her biri aynı zamanda bir hedeftir ve bu hedeflere atılacak adımlar da ayrı ayrı planlanmış durumdadır. Bu 8 başlığın altında toplam 32 eylem yer alıyor.” dedi.

“İstanbul Kültür Merkezi inşa edilecek”

Davutoğlu, “Kültürel Kalkınma Eylem Planı” çerçevesinde, İstanbul’da uluslararası simge olacak büyüklükte ve içerikte İstanbul Kültür Merkezi inşa edeceklerini söyledi.

“Türkiye Kültür Şehirleri Programı’nın başlatılacak”

Her şehrin Şehir Kültür Yönetim Programı’nın çıkarılacağını ve Türkiye Kültür Şehirleri Programı’nın başlatılacağını belirten Davutoğlu, kültürel alanların canlandırılması hakkında da Ankara’da uluslararası simge olacak büyüklükte ve içerikte Anadolu Kültür Merkezi’nin inşa edileceğini bildirdi.

“18 müze açılacak”

Müzeciliğin teşviki için gerekli düzenlemeleri hayata geçireceklerine işaret eden Davutoğlu, 2016 yılında 18 yeni müze açılacağını kaydetti.

“Özel tiyatrolara verilen destek yüzde 100 artırılacak”

Tiyatro sahnesi olmayan illerin her birine en az bir tiyatro sahnesinin kazandırılacağını vurgulayan Davutoğlu, özel tiyatrolara 2015’te verilen 4 milyon 500 bin liralık desteği bu yıl yüzde 100 artırarak 9 milyon liraya çıkartacaklarını açıkladı.

“Sanatçıların emekli olması kolaylaştırılacak”

Davutoğlu, sanatçılar ve kültür adamlarından gelen talepler doğrultusunda, belli dönemlerde SGK primlerini yatıramayan sanatçıların emekli olmasını kolaylaştıracak bir çalışma başlatacaklarını kaydetti.

Telif hakları müjdesi

Telif haklarının korunmasına yönelik çalışmaların sürdüğüne işaret eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Senaristlerimiz, yönetmenlerimiz, bestecilerimiz, söz yazarlarımız, ressamlarımız, yazarlarımız, oyuncularımız, şarkıcılarımız, yapımcı ve yayıncılarımızın telif haklarının en etkili şekilde korunması amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Telif Hakları Yasasını, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununu mayıs ayı içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisine sunacağımızın müjdesini de sizlere vermek istiyorum.”

Bin 200 genç geçici istihdam edilecek

Gençlere yönelik kültür ve turizm alanında iş alışkanlıklarını geliştirmeye dönük olarak bin 200 genci 6 aylık süreyle geçici olarak istihdam edeceklerini bildiren Başbakan Davutoğlu, bu gençlerin 730’unun ören yerlerinde, 470’nin de havaalanlarında turizm faaliyetlerine destek olacaklarını söyledi. Peki Kültür ve Turizm Bakanlığı personel alımı ne zaman yapılacak?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamalarda Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 yılında 600 personel alımı gerçekleştirecek.  Bu 600 personel alımı içerisinde 200 tanesi kütüphaneci, 100 tanesi sanat tarihçisi ve 100 tanesi arkeolog olacak. Davutoğlu, kültür varlıklarının restorasyonu ile şehirlerin yeniden ihyası için görevlendirilmek üzere mimar, mühendis, şehir plancısı ve kağıt restoratöründen oluşan 200 kişinin de bu kapsamda istihdam edileceğini kaydetti. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı personel alımı ne zaman yapılacak halen netlik kazanmadı. Davutoğlu yapmış olduğu açıklamalarda bu bilgiye yer vermedi. İlan yayımlandığında ilk olarak haberdar olmak için aşağıda bulunan sosyal ağlardan bizleri takip edebilirsiniz. Bakanlık tarafından yayınlanan bütün iş ilanlarına Kültür ve Turizm Bakanlığı iş ilanları sayfasından ulaşmanız mümkündür.


DİĞER PERSONEL ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

İskur.web.tr, personel alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle iskur.web.tr’un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. İskur.web.tr’dan yapılan personel alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.

FACEBOOK SAYFAMIZI BEĞEN TWITTER SAYFAMIZI BEĞEN E-BÜLTENE ABONE OL
Duyuru: Kamu ve Özel Sektör İş İlanlarını Sosyal Medyadan Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Yorum ekle